Наталия Киселова: Сарафов ще бъде избран за главен прокурор, въпросът е какво ще реши президентът

По-скоро Сарафов ще бъде избран за главен прокурор на 16 януари.

Това заяви пред БНР председателят на парламента доц. Наалия Киселова.

Проблемът не кой ще бъде избран, а колко ще е отговорен и как ще се контролират актовете на прокурорите, изтъкна тя.

Конституционалистът доц. Киселова очаква Висшият съдебен съвет да избере Борислав Сарафов за главен прокурор на 16 януари, но очаква да чуе позицията на президента.
“По-скоро ще бъде номиниран, за да бъде назначен”, каза Киселова пред БНР. И уточни – ВСС предлага човек за назначаване на президента, но той решава дали да подпише указа за назначаване, или не.

"От миналото има наслоени неприятни спомени /за отношенията между БСП и ДПС/ – изпълненият мандат от 2013-2014 г. Поради тази причина, когато започнахме разговори как да подходим в търсене на подкрепа, се изключи да се водят разговори с представители на ДПС – НОВО НАЧАЛО, обясни Киселова защо левицата не е търсила подкрепа от ДПС – НОВО НАЧАЛО за подкрепа на кандидатурата си за председател на НС.

“Имахме разговори с тях, но те не бяха толкова успешни, колкото очаквахме, отговори тя дали са водени разговори с “Възраждане”.

"Аз се старая от 6 декември насам да бъда по-обективна, отколкото съм била преди, защото преди бях народен представител от една парламентарна група, а сега трябва да представя едно по-добро лице на Народното събрание", обясни Киселова. Тя разказа, че има колеги депутати, с които е работила и преди като съветник на образователната и правната комисия.

Без ГЕРБ не може да има правителство, подчерта доц. Киселова.

Според нея най-разумно е първите две парламентарни групи да се разберат за управлението на страната.

Киселова изтъкна, че се полагат усилия за съставяне на кабинет.

"Има два варианта за управление – единият формат е с ГЕРБ, а другият е без ГЕРБ. Въпросът всъщност в момента е дали най-голямата парламентарна група трябва да участва. Ако погледнем по-широко как са разположени парламентарните групи, без ГЕРБ не може да има квалифицирано мнозинство и това дава отговор защо "Демократична България преговаря с тях", отговори тя как оценява възможността да се формира редовно правителство. Левицата също преговаря с ГЕРБ, както и “Има такъв народ”. Квалифицираното мнозинство от 160 души е необходимо за избиране на членовете на някои регулатори и контролни органи според новите промени в конституцията.

ДПС – НОВО НАЧАЛО ползва бившите кабинети на единното ДПС, които
Движението е използвало в 50-ото, 49-ото НС, а и преди това, когато парламентът е използвал и двете сгради – традиционната и тази на партийния дом.
Киселова потвърди, че Пеевски има кабинет като председател на парламентарна група.

"Те ползват също кабинети, но поради това, че броят на ползваните кабинети се определя от числеността на депутатите, те ползват по-малко кабинети", отговори тя дали и Джевдет Чакъров като председател на групата на "ДПС – ДПС" също има свой кабинет. Наскоро депутатът от "ДПС – ДПС" на Ахмед Доган Рамадан Аталай се оплака от трибуната, че групата му въобще няма стая, а заместникпредседателката на парламента от ГЕРБ-СДС Рая Назарян "се шири" в бившия кабинет на Тодор Живков. Тя обаче обясни, че това не е нейна стая, а на парламентарната група. А ГЕРБ ползва голям кабинет, понеже са най-голямата група – 69 души.

"Да ви кажа сутрин, като идвам, няма автомобили. Вечер, като си тръгвам, няма автомобили, което ме навежда на мисълта, че почти никой народен представител не домува в Народното събрание. Не съм виждала и всички етажи да светят вечер. Знам, че има такива въпроси и ще им отговорим", обясни тя дали Пеевски живее в сградата на парламента. Такава информация разпространиха от гражданското движение БОЕЦ.

Киселова обясни, че ще извика на изслушване в парламента служебния външен министър Иван Кондов заради споразумението с Украйна, което премиерът Димитър Главчев не подписа през седмицата. Тя вече е разговаряла с Главчев по темата и той може също да бъде изслушан. Причината е, че според нея правителството трябва да отговори дали България продължава да поддържа позицията си за подкрепа на Украйна и за подписване на документа.

Две правителствени решения гласят, че споразумението е трябвало да бъде подписано, но заради скандалите в парламента това така и не стана.

Джейхан Ибрямов, Марио Рангелов и Лена Бориславова са тримата народни представители, които още не са се отказали от имунитетите си. Закрилата на Ибрямов бе поискана още на 13 ноември, след като прекара няколко седмици в ареста, тъй като бе хванат с белязани пари. Той и Марио Рангелов са от групата на Доган “ДПС – ДПС”. Защитата на Рангелов пък бе поискана от и.ф. главен прокурор заради разследване за купуване на гласове, а на Бориславова от Продължаваме промяната” – за подправяне на подписи на документите, с които Кирил Петков излиза от сдружението “Да запазим Корал”.

От имунитетите си са се отказали Кирил Петков, Гюнай Далоолу от "ДПС – НН", Ангел Георгиев и Веселин Вешев от "Възраждане", Радостин Василев от МЕЧ. Василев, който е лидер на партия МЕЧ, обяви, че цялата му парламентарна група от 12 души ще се откаже от защитата си.

https://epicenter.bg/

Related posts

Америка има да плаща страшно много страдания, изтезания, жертви всякакви лежат на съвестта и

Животните са здрави и се агнят, твърди собственикът на овцете от Велинград, в чиято ферма беше регистрирано огнище на чума

Нанков: Заради кривите сметки на “финансовия гуру” Асен Василев в бюджета има дупка от 11 милиарда!