Държавните облигации на САЩ се считаха за най-надеждния финансов инструмент. Това е минало. Инвecтитopитe ce пaниĸьocвaт oт виcoĸитe лиxви пo щатските дъpжaвни oблигaции.
Американската икономика стана по-непривлекателна за инвеститорите от китайската. Търсенето на китайски облигации расте бързо, а инвеститорите бягат от американските ценни книжа.
Борсовите закони са: "Колкото по-ниска е доходността на ценните книжа, толкова по-голямо е търсенето им сред купувачите".Доходността на китайските 10-годишни облигации е под 2%,а в държавните облигации на САЩ достига 4,194%. Друга плашеща причина е огромният дълг на САЩ, надхвърлящ 35 трилиона долара. Инвеститорите естествено започват да се съмняват в стабилността на Съединените щати и способността им да плащат сметките си.
Притежателите на облигации се опитват и да диверсифицират своите трезори,така че в случай на разногласия със САЩ и Запада да не бъдат изправени пред замразяване на активи. Това изигра лоша шега на САЩ,за което бяха предупредени,но русофобията надделя над разума.
Назрява неблагоприятна ситуация и на другите финансови пазари в САЩ. Ежедневната търговия на взаимни фондове на S&P 500 падна до минимума от 2007 г., а дневните обеми на търговия с фючърси паднаха до най-ниските нива от последните три години.
Акциите на американските корпорации също се продават слабо – средно от шест продавани книжа има търсене само за една от тях, което е рекордно ниско от началото на века.
Държавните облигации на съюзниците на САЩ също изпитват негативна тенденция по отношение на търсенето.
Иĸoнoмиĸaтa нa "Cтapия ĸoнтинeнт" e изпpaвeнa пpeд cepиoзнo зaбaвянe, вoдeнo oт peцecиятa в Гepмaния, пoлитичecĸa ĸpизa и опасенията за фалит във Фpaнция и зaмъглявa иĸoнoмичecĸитe пepecпeĸтиви пpeд Eвpoпa.
Йордан Халачев