CNN започна разследване на свой репортаж, в който репортерката Клариса Уорд спаси „скрит затворник“ от един от прословутите затвори на бившия сирийски президент Башар ал-Асад. Мъжът твърди, че е лежал там в продължение на три месеца.
Уорд обикаляше затвора,, където безброй цивилни са били измъчвани и бити до смърт, когато нейният екип изглежда се натъкна на килия, която все още беше заключена, а вътре имаше мъж, който се криеше под одеяло. Той се представи като „цивилен“ на име Адел Гарбал, баща от Хомс.
Уорд даде на мъжа храна и вода, а той се оплака, че е останал без никакви прехрани за четири дни, когато похитителите му избягаха по време на падането на Дамаск от бунтовническите сили.
Ала сирийският сайт за проверка на фактите Verify-Sy постави под съмнение репортажа, като отбеляза, че предполагаемият затворник не е трепнал или мигнал, когато вероятно е погледнал към небето за първи път от месеци.
„Въпреки предполагаемото грубо отношение към задържаните в тайни затвори, Гарбал изглеждаше чист, добре поддържан и физически здрав, без видими наранявания или следи от изтезания – неуместно изображение на човек, за когото се твърди, че е държан в изолация на тъмно в продължение на 90 дни,“ съобщи Verify-Sy, част от международната мрежа за проверка на факти на Poynter.
След по-нататъшно разследване Verify-Sy каза, че не може да потвърди самоличността на Гарбал – но след разговор с местните жители в Хомс успя да идентифицира мъжа като Салама Мохамад Салама или Абу Хамза. Той е бил първи лейтенант в разузнаването на сирийските военновъздушни сили, което е служило на бившия президент Башар ал-Асад.
„Жителите на квартал Ал-Баяда казаха, че той често е бил на контролно-пропускателения пункт в западния вход на района, печално известен със своите злоупотреби“, съобщава Verify-Sy, като сайта допълва, че Салама е участвал в „кражби, изнудване и принуждаване на жителите да станат информатори“. Той е участвал и във военни операции на няколко фронта в Хомс през 2014 г.
Твърди се също, че Салама е убил цивилни и е отговорен за задържането и измъчването на млади мъже в града по скалъпени обвинения, твърдят жителите.
„Много от тях са били набелязани, защото са отказвали да плащат подкупи, да оказват сътрудничество или дори поради произволни причини като външния им вид“, твърди Verify-Sy.
Жителите освен това твърдят, че Салама е бил хвърлен в затвора в Дамаск преди по-малко от месец, поради спор с по-високопоставен офицер за пари, за които се твърди, че е изнудван. Оттогава той се опитва да спечели симпатии след падането на режима, твърдейки, че е бил „принуден“ да извърши престъпленията си, казаха местните.
Твърди се също, че Салама е деактивирал акаунтите си в социалните медии и е променил телефонния си номер в опит да изтрие всякакви доказателства за участието си във въоръжени дейности и военни престъпления.
Не е ясно какво се е случило с мъжа след клипа на CNN, тъй като той беше видян да се качва в автомобил на Червения полумесец. Но говорител на CNN каза пред Daily Beast, че представянето на привидно спасения мъж се е разиграло точно както са докладвали.
„Никой друг освен екипа на CNN не знаеше за нашите планове да посетим сградата на затвора, включена в нашия репортер този ден“, каза говорителят. „Събитията се случиха така, както се появяват в нашия филм. Решението да освободим затворника, представен в нашия доклад, беше взето от пазача – сирийски бунтовник."
Говорителят обаче призна, че затворникът може да е дал на Уорд фалшиво име.
„Впоследствие проучихме произхода му и сме наясно, че той може да е дал фалшива самоличност“, каза говорителят.
От началото на сирийската революция през март 2011 г. над 157 000 души са били арестувани или са били насилствено изчезнали – включително 5 274 деца и 10 221 жени, според Сирийската мрежа за човешки права
Сред задържаните има протестиращи, правозащитници, политически дисиденти, лекари, лекували демонстранти или опозиционни фигури, както и членове на техните семейства.
Над 1500 души загинаха при изтезанията, включващи електрошок по гениталиите или окачване на тежести от тях; изгарянето им с масло, метални пръти, барут или запалими пестициди; смачкване на глави между стената и вратата на затворническата килия; поставяне на игли или метални щифтове в тела; и лишаване на затворници от дрехи, баня и тоалетни, каза мрежата за правата на човека.
trud.bg