Санкционираният от ЕС руски петрол продължава да достига европейските пазари през България

от TheCapitalBG

Регистрираният в Либерия танкер „Липари“, пристигащ на 24 ноември от Новоросийск, Русия, е акостирал близо до пристанище Росенец (YouTube/Marine Traffic)

Въпреки че ЕС санкционира руския петрол, България все още разрешава преработката на суров петрол в рафинерията на Лукойл в Бургас, макар официално суровината да не влиза като руска.

Видео, заснето от журналиста Михайло Ткач и данни от сайта за следене на кораби MarineTraffic, цитирани от OilPrice, показва, че бургаската рафинерия на “Лукойл” все още преработва руски суров петрол. Обемите се транспортират от т.нар. сенчест флот – кораби, които се използват за превоз на санкционирани стоки чрез прехвърлянето им от кораб на кораб в морето близо до бреговете на България. Видеото, публикувано от Такич в YouTube, показва прехвърлянето на товар от кораб на кораб точно срещу пристанище „Росенец“, основното пристанище за доставки на суров петрол за бургаската рафинерия. Регистрираният в Либерия танкер „Липари“, пристигащ на 24 ноември от Новоросийск, Русия, е акостирал близо до пристанище Росенец, a регистрираният в Малта танкер Stames получaва доставка на суров петрол в морето.

Според доклад на Global Witness, България е внесла много повече руска нафта от необходимото през 2023 г. Бургаската рафинерия е преработила 5 милиона тона руска нафта през първите десет месеца на 2023 г. внасяйки около 1 милиард евро в хазната на руското правителство. В отговор българското правителство обяви през 2023 г., че планира да намали вноса на руска нафта с 80%, спирайки целия внос до 2024 г. Фактите обаче показват, че бургаската рафинерия все още преработва руски петрол, макар и внесен като неруски.

За да ограничи способността на т.нар. сенчест флот да доставя суров петрол и продукти на европейските пазари, ЕС наложи допълнителни санкции на 1 декември 2024 г., насочени срещу още 50 руски петролни танкера, с което общият брой на руските танкери под санкции достигна приблизително 80. Констатациите на Ткач предполагат, че българското правителство остава съучастник в руските морски операции, свързани с дейността на бургаската рафинерия.

OilPrice припомня, че българските активи на Лукойл – бургаската рафинерия – най-голямата на Балканите, са обявени за продажба. Унгарската нефтена и газова компания MOL е потенциалният купувач. Унгарският президент Орбан настоява за сделката, която беше обсъдена при посещенията му в София през тази седмица, включително с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и с президента Румен Радев. Анализаторите смятат, че може да има руско финансиране, тъй като финансовият капацитет на MOL е ограничен.

България не е единствената европейска страна, която внася големи количества руски нефт и продукти. Румъния също е намерила начин за заобикаля санкциите на ЕС. През ноември регистрираният в Панама танкер „Средина“ пристигна в румънски води близо до пристанище Констанца и извърши трансфер на товар с друг регистриран в Панама танкер „Мелхат“ . Според Marine Track „Мелахат“ по-късно акостира заедно с регистрирания в Русия кораб VF Tanker 3 , който идва директно от Новоросийск, Русия. Други кораби, като Altai , също са превозвали руски суров петрол до румънското пристанище Midia.

Турция е друг маршрут за руски суров петрол и продукти към Европа. Службата на ЕС за борба с измамите обяви, че разследва турския маршрут, където кораби от Русия преминават през пристанища без възможности за рафиниране. Marine Traffic е документирал други плавателни съдове, идващи от Новоросийск, като допълнително установява ролята на Турция в продължаващата търговия с руски петрол към европейските пазари.

Според Financial Times ЕС е платил на Русия около 140 милиарда евро за нефт и газ през първата година от войната– повече, отколкото е предоставил като помощ на Украйна за две години. Около 80 милиарда евро от тези 140 милиарда евро са за петрол.

Начало

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00