А сега да си представим:
Избирателна секция.
Вътре – компютър с принтер, един отговорник от държавната администрация и компютърен специалист.
Влиза гражданинът с избирателни права и вади карта / с номер и пин код като банковите/.Карта за участие в избори – издава се еднократно.Ще трябва да има устройство – четец/ специалистите ще кажат какво/, където гражданинът регистрира картата си.Информацията / само относно номер карта и регистрация за гласуване/ незабавно се регистрира в обща база данни при ЦИК и повторна регистрация е невъзможна..Ползата – няма изборен туризъм.
След това гражданинът прави избора си / подобно на машинното гласуване/.Информацията за конкретния избор автоматично се регистрира и в ЦИК, както и в Център за контрол на изборите.Резултатите след всяко гласуване се променят.
В този контролен център има монитори, на които се виждат / и регистрират/ резултатите след всяко гласуване във всяка секция.В центъра присъстват представители на ЦИК и парламентарно представените партии.Всяка участваща в изборите партия, коалиция, независим кандидат може да изпрати по 1 застъпник на секция, който по избор да присъства на място в секцията или в контролния център.
Всяка секция, контролният център и ЦИК разпечатват протоколи за всяка секция, МИР и общи резултати / генерират се автоматично/.
Избирателят запазва анонимност.
Няма списъци, подписи, бюлетини, хартии всякакви.Няма членове на СИК и РИК, съответно разходи.Няма драскане по бюлетини, математически парадокси.
Няма чували, припадъци пред " Арена Армеец".Не може да се гласува повече от един път.Резултатът с конкретния избор се отразява / записва едновременно на три места.Няма и номера на партии.Който не може да чете ще се затрудни.🙄
Дали е възможно да се осъществи ще кажат специалистите.
Дали ще се случи…
Румяна Ченалова