Британската преса атакува със скандали
След 100 дни лейбъристите трябва да коригират курса си
Никой новоизбран министър-председател на Великобритания вероятно не би желал първите му 100 дни на Даунинг стрийт да го научат как всъщност не бива да се управлява. Точно в такава ситуация обаче се оказва Киър Стармър само три месеца след триумфалната си изборна победа. Да се говори за фалстарт обаче би било сериозно подценяване на ситуацията, коментира германската обществена телевизия АРД. Рейтингът на Стармър е рекордно нисък, а неговите лейбъристи вече са само с един процентен пункт пред торите, посочва авторката Анете Дитерт.
Всичко започна с това, че Киър Стармър и неговата финансова министърка Рейчъл Рийвс в продължение на седмици бомбардираха изтощените от мерките за икономии на торите британци с толкова мрачни прогнози за финансовото състояние на страната, че малката искрица надежда за по-добри времена, която се появи през юли със смяната на правителството, бе потушена в зародиш само след няколко седмици.
Вместо да очертае ясен курс за това накъде лейбъристите искат да поведат страната, екипът на Стармър създаде вакуум, който британската преса ежедневно запълваше с предполагаеми скандали, свързани с новото правителство. Така например беше разкрито, че Стармър и някои от министрите му са приели партийни дарения от спонсори за костюми, рокли и дизайнерски очила на стойност десетки хиляди лири. Това не е непременно незаконно, тъй като въпросните дарения са официално декларирани, а сумите са доста скромни в сравнение с корупционните скандали на торите за милиони лири. Но не можеш да водиш предизборна кампания като „партия на чистите ръце“ и в същото време да допускаш толкова лесно партийни дарения да бъдат използвани срещу теб от една предсказуемо враждебна преса.
След 100 дни на Даунинг стрийт Стармър трябва незабавно да коригира курса си и ясно да каже накъде поема. Все още не е късно за това. В края на октомври финансовата министърка се кани да представи новия проектобюджет, а това е идеална възможност за правителството да компенсира с ясна визия грешките от първите 100 дни на своето управление. Ако то не успее, следващите няколко години може да се превърнат във време на постоянни сътресения и на хронична нестабилност. А преди около 3 месеца британците гласуваха толкова ясно точно срещу това.
(Със съкращения)
Автор: Дойче веле