Германия на крачка от предсрочни избори

Управляващата тройна коалиция се разпадна

Шолц уволни финансовия министър след спорове за бюджета

Опозицията иска оставка на кабинета и бърз вот

В Германия най-вероятно ще се проведат предсрочни избори след разпада на управляващата тройна коалиция. До него се стигна, след като късно в сряда канцлерът Олаф Шолц уволни финансовия министър Кристиан Линднер, предадоха световните агенции.

Линднер е от либералните Свободни демократи, които управляваха заедно със социалдемократите на Шолц и Зелените. Останалите трима министри на либералите – на транспорта, правосъдието и образованието, също напуснаха правителството. Без подкрепата на Свободните демократи правителството няма нужното мнозинство в Бундестага.

Разпадането на тройната коалиция се оказа завършек на месеци на разногласия по бюджетната политика и икономическата посока на Германия, на фона на потъване на рейтинга на правителството и възход на крайнодесните и крайнолевите сили, отбелязва Ройтерс.

„Нуждаем се от правителство, което да е дееспособно и което да притежава необходимата сила да вземе необходимите решения за нашата страна“, каза Шолц. И уточни, че е уволнил Линднер заради неконструктивното му поведение в бюджетните спорове, като обвини министъра в поставяне на партийния над националния интерес и блокиране на законопроекти под фалшив предлог.

„Твърде често министър Линднер блокираше закони без отношение към съдържанието им. Твърде често действаше дребнаво тактически в интерес само на партията си. Твърде често предаваше доверието ми. Прекрати едностранно споразумението около новия бюджет, след като се бяхме договорили след дълги разговори“, посочи Шолц.

Линднер отвърна на канцлера като го обвини, че идеите му за изход от кризата са били бледи, слаби и не вършат работа. „Олаф Шолц за съжаление показа, че няма силата да направи възможен новия икономически възход за страната ни“, заяви доскорошният германски финансов министър.

Противоречията в коалицията се изостриха заради избора на подход за справяне с неблагоприятната икономическа ситуация.
Най-голямата европейска икономика преживява втора поредна година на спад и криза в икономическия си модел. Шолц предложи да бъде въведен таван на цената на енергията за компаниите, за да повиши привлекателността на Германия като място за правене на бизнес.

Канцлерът искаше и комплекс от мерки за запазване на работните места в боледуващата автомобилна промишленост, а също и увеличаване на подкрепата за Украйна.

Либералите пък предложиха орязване на публичните разходи, намаляване на данъци и по-малко регулации като рецепта за оздравяване на икономиката. Те поискаха и забавяне на темповете на декарбонизация на германската икономика. Линднер освен това обвини Шолц, че е опитал да го принуди да наруши записания в конституцията таван на разходите, известен като дългова спирачка – ход, който Линднер, известен като фискален ястреб, отказал да подкрепи.

Канцлерът съобщи, че ще поиска вот на доверие в Бундестага на 15 януари догодина и ако го загуби, ще бъдат свикани предсрочни избори най-късно до края на март (редовният парламентарен вот в страната трябваше да се проведе през септември 2025 г.).

Шолц добави, че ще поиска подкрепата на опозицията – консервативните християндемократи начело с Фридрих Мерц, за приемането на бюджета за следващата година и на още няколко важни закони.

Мерц обаче поиска незабавна оставка на кабинета и свикване на предсрочни избори през януари.

„Просто не може да си позволим в Германия да имаме правителство без мнозинство за няколко месеца, а след това още няколко месеца да водим предизборна кампания, последвана от няколко седмици коалиционни преговори“, обясни Мерц, чиято партия води в проучванията за нагласите на германските гласоподаватели.

trud.bg

Related posts

Чака го модерен затвор за 35 милиона: Димо Алексиев сбъдна най-големия си страх

Урсула фон ден Лайен обяви: България и Румъния ще влязат изцяло в Шенген

Пети провал на избора на председател на 51-вото Народно събрание