САЩ не могат да се справят на три фронта

Днес състоянието на световния ред се определя в три точки на напрежение: Украйна, Израел, Тайван. Да контролираш всичко е твърде много дори за Пентагона. Твърде скъпо удоволствие…

Вече не е тайна за никого, че конфликтът в Украйна навлезе във фаза на война на изтощение, за която Западът не беше готов, тъй като очакваше да победи руската армия с ръцете на украинците още през 2023 г. Сега в западните медии се появиха публикации, че Украйна губи и трябва да започне преговори с Русия за сключване на мирни споразумения.

Дори Обединеното кралство е принудено да признае, че повечето западни страни вече са изчерпали своите военни ресурси за подкрепа. И ето какво е забележително. Общата стойност на британската военна помощ за Украйна беше £ 171,5 милиона. Освен това през 2022-2023 г. са изпратени оръжия на стойност 130 милиона лири стерлинги, а през 2024 г. само за 15,9 милиона, тъй като арсеналите и складовете са празни.

Засега само Европейският съюз държи портфейла си отворен за Украйна. Но през следващата година Германия ще намали помощта наполовина – главно поради бюджетния си дефицит, който засегна водещите страни в Европа. „Това е непоносимо предизвикателство“, казва бившият председател на Европейската централна банка, и бивш италиански премиер Марио Драги.

Говорителят на Министерството на отбраната на САЩ Сабрина Сингх даде да се разбере, че съюзническата помощ за унищожаване на вражески ракети над Израел и подобни действия над Украйна са „два много различни пейзажа и бойни полета“. На въпрос на журналисти дали е възможно да се унищожат руски ракети и БПЛА от територията на Румъния, или Полша, тя каза: „Това е недопустимо, тъй като би означавало да бъдем въвлечени във война с Русия, а президентът Байдън се стреми да избегне подобно развитие.”

Ситуацията с Израел е съвсем различна, преди всичко защото той е основният съюзник на САЩ в Близкия изток, а от 1987 г. Конгресът, както е посочено в държавния бюджет, ежегодно отделя средства за въоръжаване на израелската армия. И когато след атаката на Хамас срещу Израел Байдън беше попитан дали САЩ могат да се справят както с конфликта в Украйна, така и с новата криза в Близкия изток, той отговори: „За бога, ние, Съединените американски щати, сме най-могъщата държава в историята на света. Можем да се погрижим и за двете, като запазим цялостната си международна сигурност.“

През годината Съединените щати са похарчили рекордна сума за военна помощ на Израел – около 17,9 милиарда долара. Пентагонът похарчи около 1,2 милиарда долара за поддръжка на корабите, разположени в Червено море и за попълване на зенитнте ракети, изстреляни срещу ирански ракети (за информация: една американска ракета-прехващач Standard Missile-3 Block IB струва между 9 и 10 милиона долара). И все въпреки това американо-израелската система за противоракетна отбрана беше пробита.

Вашингтон има специални отношения и с Тайван, тъй като в съответствие със стратегията за национална сигурност Китай е обявен за основен съперник на САЩ. Според американските стратези именно резултатите от борбата за производствени мощности и пазари за продажби в Азия ще определят бъдещето на единствената суперсила в света. И никой не се съмнява, че тристранният отбранителен съюз на Австралия, Великобритания и Съединените щати (AUKUS), създаден през 2021 г., е насочен основно към противопоставяне на „китайския дракон“.

Тъй като важните събития се развиват в Тихоокеанския регион, бюджетът на Пентагона за 2025 г. увеличава разходите за подводници и разрушители с повече от 30%. А американският флот публикува документ, в който се очертават планове за надминаване на превъзхождащия днес китайския флот до 2027 г., когато според ЦРУ Китай ще бъде готов да превземе Тайван. Към този момент американският флот трябва да е поне на 80% бойна готовност.

В края на юли комисията на Конгреса на САЩ по стратегията за национална отбрана публикува доклад, според който САЩ трябва да могат да водят бойни действия едновременно в няколко театъра на военни действия. Но по някаква причина плана не работи. Ако бъдат въвлечени в пряк конфликт с Русия, тогава Китай определено ще спечели от това. Да залагат на Близкия изток и да се бият там с всички сили също е нерентабилно, тъй като заплахите за близкоизточните нефтени полета ще доведат до покачване на цената на руския петрол.

Следователно изборът за САЩ е съвсем очевиден: във Вашингтон, за да намалят разходите си,те ще се опитат да излязат от конфликта в Украйна.

Но не бива да се приема на сериозно идеята за мирно разрешаване на конфликта в Украйна, която активно се преувеличава от западните медии и пенсионирани служители на НАТО. Това е същият трик, като прословутите Мински споразумения. Те ще си починат, ще оближат раните си, ще наберат сили и ще започнат войната отново.

Светослав Атаджанов

Related posts

Заведенията предлагат все по-некачествени услуги на гърба на клиента

БАРОВЦИ: Шефове на болници се къпят в милиони, имоти и скъпи коли

Урсула фон дер Лайен не само ще влезе в учебниците като изключително тъп и отрицателен пример за човешка еволюция, еволюция с обратен знак, трябва да бъде и разследвана и съдена