От Алианса за защита от насилие настояват държавата да подпомага жертвите за времето, в което се опитват да се освободят от агресора си. Сега те могат да намерят подслон за половин година в няколко центъра за настаняване в страната.
Такъв е и случаят на 30-годишна майка от Русе, която е душена, блъскана и унижавана от своя партньор пред очите на детето им в продължение на седем години. Насилникът опитал да я прегази с бус посред бял ден на бензиностанция в града. Жената оцелява по чудо. След месеци на болка и страх събра смелост да разкаже историята си пред камерата на БНТ.
“Ти си боклук, от теб нищо не става, грозно куче, още малко ти остана” – са само част от обидите, които Владимира чува по свой адрес.
След обидите следват юмруци и ритници до припадък.
“Падала съм, удряла съм се на мебели, скубане, хващал ме е за врата да ме души”, разказва жената.
Тя слага точка на изтезанията в мига, в който агресорът посяга на дъщеря им.
“Вдигна я във въздуха и каза: “Ей сега ще те тръшна и в този момент аз скочих и я взех и той тогава ме удари с юмрук, защото се осмелих да съм срещу него”.
Владимира успява да надвие срама и мълчанието. Въпреки че родителите ѝ я съветват да продължи да търпи в името на детето, тя се откъсва от токсичния партньор.
“Три месеца се подготвях и избягах, взех си детето и не се върнах, с дрехите на гърба ми. Нямах майчинство, средства, тъй като той ги взимаше всичките. Нито знаех къде отивам, нито какво ще се случи”.
Подслон и подкрепа намира в кризисния център “Динамика” в Русе. В продължение на шест месеца социални работници я придружават навсякъде. Благодарение на тях оцелява, когато насилникът я открива и връхлита с бус върху нея.
“Може би под въздействието на наркотици. Детето – отвлече го, и каза: “Ще се върна да те довърша”.
Не успява да изпълни заканата си. Заради нарушаване на ограничителната заповед е задържан, докато шофира дрогиран. Осъден е на осем месеца затвор. Не всички жертви на домашно насилие обаче успяват да стъпят на краката си като Владимира, която вече е студентка и живее в общинско жилище. Много от жените в риск се връщат при агресора.
“Те стоят в името на децата да имат баща и понякога не разпознават, че насилието започва да набира скорост. Тези извършители имат такъв модел на поведение от детството си. Тоест бащата е вършил такива неща”, обяснява Диана Димова – кризисен център “Динамика” – Русе.
12 са кризисните центрове в страната, в които могат да се приютят жените в риск. В тях обаче те могат да останат до 6 месеца. Затова от Алианса за защита от насилие настояват държавата да подпомага финансово за определен период от време жертвите, за да не попаднат отново в капана на агресора и това да коства живота им.
“Аз избягах, има изход”, споделя Владимира.
https://www.focus-news.net/