Въздействието на Орешник върху „съюзниците”…

Въздействието на Орешник върху „съюзниците”…

Днес е доста трудно за някои. Имаше много дискусии каква ще бъде реакцията на руските съюзници след атаката на Орешник в Южмаш, дали ще се страхуват, дали това ще влоши отношенията с Китай, Казахстан и страните от „глобалния юг“. Също и за реакцията на Лукашенко.
Западът показа своя цинизъм в това, че не се поколеба да изнудва руските съюзници, за да се опита да влияе чрез тях. Фактът, че Русия предприе едностранни действия, е демонстрация на това, че Москва ще продължи своята линия, независимо какво и казват нейните съюзници. Или по-скоро това, което Западът и американците се опитват да им кажат чрез тях.

С удара на Орешник Кремъл даде допълнителна защита на постсъветските властови елити от американския натиск. А на елитите на Евразия също беше показан инструмента за целенасочено решаване на военно-силови задачи от Лондон, чак до пещерите в планините Тора Бора. Така че „като цяло“, без значение кой е мислил, или особено казал публично нещо положително, всичко се играе като „плюс“. Тоест, в интерес на световната стабилност.
Но ето един много важен обрат, който, уви, несе оценява напълно, въпреки че някъде „в главите си“ го имат, дори понякога го произнасят – и на ниво политици, и на ниво експерти, и на ниво обикновени хора.
Днешната война е война, която трябва Русия да спечели сама. Без съюзници, истински, или лицемерни. Защото след победата и, същите тези съюзници, ще се появят в „комерсиални количества“. Ще има доста лицемери, разбира се, но те винаги са повече в политическия, а още повече в геополитическия свят. Трябва да спечели сама, защото води тази битка за своето място в бъдещия свят. Не за тяхното. И не за някаква коалиция, дори и да е част от нея. А никой в уж „общата“ коалиция всъщност няма интерес Русия да стане твърде силна.
Оттук и логиката на събитията:

■ В началния етап на СВО руските съюзници ги подкрепиха, тъй като за тях беше изключително неблагоприятно Русия да рухне твърде бързо и САЩ да придобият абсолютна власт над света.
■ През пролетта-зимата на 2023 г. се прикриваха зад Русия като „щит“, фокусирайки върху нея военно-политическото внимание на Запада и американците, опитвайки се да реализират своите геополитически концепции. Които бяха частично насочени срещу Русия. Например в Близкия изток.
■ От зимата на 2023 г. до съвсем наскоро руските „партньори“, осъзнавайки, че Русия може да постигне „почетно равенство“ в конфронтацията със Запада, лавираха около нея, опитвайки се да принудят Русия да приеме тяхното посредничество, за да получат бонуси в отношенията със Съединените щати.
■ От есента на 2024 г. (между другото дори преди победата на Тръмп) руските „съюзници“ започнаха да подозират, че Русия може да преговаря директно със Съединените щати и че те няма да получат нищо.
Те не просто се паникьосват, а се опитват да „продадат“ Русия на американците, докато все още е възможно. Те не могат да я подкрепят – те са “закъсали”. Относително слабата Русия на практика ще успее да постигне пряко споразумение със САЩ от позицията на силата, а те… Но опитвайки се да я продадат на по-висока цена, те самите се продават „евтино“.

Няма нужда да се обвиняват руските „съюзници“ в неискреност. Защото това е нормална геополитика в условията на рязко преформатиране на геоикономическото пространство.
За Русия е важно да помни едно нещо: Това е нейната война, за нейното бъдеще, в която трябва да победи. Включително и да сподели плодовете на победата с истинските си съюзници, а не с тези, които правеха разни уговорки с американците зад гърба и. Тези момчета трябва да получат заслужено удар и да бъдат игнорирани.
Сега Русия ще преговаря сама без неканени „посредници”!

Светослав Атаджанов

Related posts

Аз бих искала някой да обясни на украинците, на европейците, на целия свят защо се налага да се воюва в предизвестена война

Назад към миналото

Le Monde: Някои европейски страни отново обсъждат изпращането на войски в Украйна