В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание, предаде БНТ.
След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологически обекти в Европа според авторитетния британски вестник "The Guardian", сега попадна на страниците на известния американски сайт за световен туризъм www.islands.com.
Дългогодишният ръководител на разкопките на Перперикон проф. Николай Овчаров обясни, че статията за Перперикон е под заглавие: "Европейският Мачу Пикчу е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка" и е публикувана на 20 декември 2024 г. Дело е на британската журналистка S.J. Armstrong, която от 2022 г. е един от редакторите на National Geographic Traveler.
Статията на Армстронг предизвиква огромен интерес в нета и веднага е препечатана от www.threads.net, www.newsbreak.com, www.tripadvisor.com и други сайтове.
Проф. Овчаров цитира и откъс от текста, в който се казва, че Мачу Пикчу е построен само преди 550 години и на прага на ранната модерна епоха на Европа, точно след като друг град в планините на Югоизточна Европа започва да запада. Тогава в българските планини е разрушен Перперикон, което в XIV в. слага край на неговия 6000-годишен живот.
В нея се казва също как археолозите смятат, че това е мястото на Храма на Дионис, където Херодот описва пътуванията на поклонници, търсели среща с оракула на бога на виното, добави проф. Овчаров.
Той допълни, че би било добре в Министерството на туризма да следят и за такава „безплатна“ реклама на България, „а не само да броят шалтета и чадъри по Черноморието“, коментира още археологът.
Перперикон /Хиперперакион/ се намира на 15 километра североизточно от Кърджали. Извисява се на скален връх с надморска височина 470 метра.
Знайно е, че още старогръцкият историк Херодот споменава за прочуто светилище – прорицалище на древния тракийски бог Дионис – Загрей, намирало се някъде в Родопите. Неговата жрица била не по-малко известна от прочутата Пития от Делфи. А римският автор Светоний добавя, че тук са идвали самият Александър Велики, както и бащата на първия римски император Гай Октавий, за да узнаят съдбата си.
Според професор Николай Овчаров, именно Перперикон се оказва това дълго търсено светилище, което се появява към края на бронзовата ера и функционира чак до приемането на християнството в Родопите – началото на V век.
В къснобронзовата и ранножелязната епоха Перперикон се превръща във внушителен култов център. Към края на старата и първите векове на новата ера градът добива своя завършен вид. Негов център безспорно е бил дворецът-светилище с голямата овална зала.
През последните години бяха проучени значителни части от крепостта на върха, Акропола. Близо до двореца в Акропола археолозите попаднаха на най-ранната църква, открита досега в Родопите. „По всичко изглежда, че именно оттам, в началото на V век, започва известната мисия на епископ Никета Ремесиански за християнизация на Великата планина", пише професор Овчаров.
Перперикон запазва своя блясък и през Средновековието. Разкопките, провеждани всяка година, разкриват все нови и нови факти за този уникален археологически комплекс.
Има данни, че Перперикон е бил населен още през къснобронзовата епоха. Районът около него някога е бил част от територията на тракийското племе беси, а скалният град е бил столица и крепост с царски дворец. Мястото е стратегическо, оградено удобно от три страни от река.
Цяло столетие археолозите търсят прословутото светилище и храм на Дионис, популярно колкото това на Аполон в Делфи. При разкопките изследователите попадат на храм който точно отговаря на описанията в историческите извори. По тази причина, проф. Николай Овчаров приема, че именно тук е храмът на Дионис, просъществувал до началото на 5 век.
Когато през 45г. Тракия става част от Римската империя Перперикон се сдобива с изсечени в скалите улици, колонади, архитектурни комплекси, храмове, жилищни сгради и мощни крепостни стени. През 378г. готите убиват император Валент и опустошават Източните Родопи, включително и скалния град, който по-късно отново е възстановен.
Смята се, че Перперикон е първият център в Родопите на новата религия – християнството, и от тук започва нейното разпространение в района. През 2005г. на територията на скалния град са открити останките на най-старата църква, откривана някога в региона. Датирана е към края на 4 и началото на 5 век.
През Средновековието Перперикон се превръща във важен административен център и седалище на епископската катедрала. При османското нашествие през 1361г. хилядолетният свещен град е напълно унищожен и потъва в забрава.
trud.bg