Германия увеличи вноса си на уран от Русия със 70% за ядрено гориво за източноевропейските АЕЦ

от TheCapitalBG

Германия драстично увеличи вноса си на уран от Русия през 2024 г., внасяйки 60,8 тона, което е 70% скок спрямо предходната година, според данни на Министерството на околната среда, енергетиката и опазването на климата на Долна Саксония, публикувани от Der Spiegel.

Уранът се преработва в съоръжението за усъвършенствани ядрени горива в Линген, което е собственост на френската „Фраматом“, подразделение на енергийния гигант на Франция EDF. Централата се подготвя за производството на специализирани ядрени горивни клетки за съветските реактори WWER, с които работят атомните електроцентрали в Източна Европа.

АЕЦ „Козлодуй“ е една от тези електроцентрали. Точно преди 2 г., на 30 декември 2022 г., АЕЦ „Козлодуй“ и френската компания „Фраматом“ официално сключиха споразумение за доставка на свежо ядрено гориво за шести блок на атомната ни централа. Договорът беше обявен от българското правителство като „втора стъпка към постигането на диверсификация“, след като на 22 декември 10-годишен договор беше подписан и с американската „Уестингхаус“. Така България се отказа от пряк договор с Русия за доставка на ядрено гориво, за да зарежда западно, произведено отново с уран от Русия.

Отказът на България от руско гориво е една от причините „Фраматом“ да увеличи вноса на руски уран в предприятието си в Германия.

Макар България сама да се отказа от руското ядрено гориво, вносът на ядрено гориво и уран от Русия не е обект на нито една от санкциите на ЕС, наложени на Москва.

„В момента няма ембарго на Европейския съюз за внос или износ срещу Русия на ядрено гориво за мирна употреба“, заяви Федералното министерство на околната среда, опазването на природата, ядрената безопасност и защитата на потребителите на Германия.

ЕС отдавна обсъжда налагането на санкции срещу руския ядрен сектор като част от усилията си да прекъсне енергийните връзки с Москва. Подобни ограничения обаче никога не са се материализирали, тъй като на тях се противопоставят няколко страни от ЕС – Унгария и Словакия – които разчитат на сътрудничеството в областта на ядрената енергия с Русия. Франция също разчита на вноса на руски уран за „Фраматом“.

Миналия месец новият еврокомисар по енергетиката Дан Йоргенсен заяви, че ЕС не е успял да преодолее зависимостта си от руската енергия и призова за нов план за ограничаване на доставките на петрол, газ и ядрено гориво от страната.

„Очевидно е за всички, че трябва да се случи нещо ново, защото… сега се върви в грешната посока“, каза Йоргенсен, обещавайки да представи „осезаема пътна карта, която ще включва ефективни инструменти и средства за решаване на останалата част от проблема“.

Приблизително една трета от обогатения уран, използван в САЩ, също се внася от Русия, тъй като е най-евтиният производител на обогатен уран в света. Повечето от останалия внос е от Европа. Последната, по-малка част, се произвежда от британско-нидерландско-германски консорциум, опериращ в САЩ, според данни, цитирани от „Ню Йорк таймс“.

Начало

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00