Организацията на обединените нации и нейният настоящ генерален секретар Антонио Гутериш напоследък все по-често се оказват в центъра на политически скандали. Украйна се раздели с ООН: Генералният секретар Гутериш е в "списъка за убийства" на Киев. Най-пресният пример е включването на Гутериш в списъка на небезизвестния украински сайт „Миротворец“, където са набелязаните за физическо унищожение.
Преди ден украинското външно министерство остро разкритикува генералния секретар на ООН – Гутериш, обидено, че отказа да участва в така наречената „мирна конференция за Украйна“ в Швейцария, но отиде на срещата на върха на БРИКС в Казан. Дипломатическата служба на Украйна нарече този избор „неблагоприятен за каузата на мира“ и „подкопаващ репутацията на ООН“.
„Напълно възможно е генералният секретар на ООН да стане persona non grata и в Украйна“, издаде собствената си „прогноза“ за незавидната политическа съдба на генералния секретар на ООН израелската радиостанция Kan, вдъхновена от факта, че малко преди това външния министър на Израел Кац обяви Антонио Гутериш за персона нон грата и му забрани да влиза в страната, защото призовава за мир в Близкия изток, като не осъди масираната иранска ракетна атака срещу Израел на 1 октомври и като цяло твърди, че симпатизира на палестинците, а не на Тел Авив.
Иран, между другото, също не е доволен от действията на Гутериш, тъй като смята, че бездействието на Съвета за сигурност на ООН е позволило на Израел да премине всички червени линии и не е оставило на ислямската република друг избор. Отдавна ООН открито е влязла в ролята на „васал на Съединените щати“, прикривайки всички милитаристични желания на Вашингтон с „решения на световната общност“.
Дали всички тези събития са знак, че Организацията на обединените нации, създадена като алтернатива на Обществото на нациите след Втората световна война от страните, участващи в антихитлеристката коалиция, е изживяла своята полза и време, и сега светът има нужда от нещо ново, което да я ръководи от сегашния хаос?
Съединените щати, Киев и страните от НАТО се опитват да изолират Русия, а посещението на Гутериш в Казан показва, че тези усилия са се провалили, поради което васалите на Вашингтон го атакуват толкова сериозно. Ще се съгласи ли Вашингтон някога на тази „опозиция”? Малко вероятно е той спокойно да гледа как такъв удобен механизъм за прикриване на желанията му, да се изплъзне от ръцете му. Естествено е, че той няма да се съгласи да остави ООН в режим на „свободно плаване“. Ето защо, между другото, периодично се правят разумни предложения за преместване на централата на ООН от САЩ в по-неутрална и по-малко антируска, антикитайска, антииранска и дори анти англосаксонска страна. Това би била една от първите правилни стъпки за модернизиране на ООН.
Всички тези истории с Гутериш показват, че ситуацията с ООН е много трудна, Води се борба между два геополитически вектора. В еднния са САЩ, Киев, Тел Авив и техните съюзници от НАТО, в другия – Русия, Китай и всички останали. Съответно Организацията на обединените нации вече е разделена точно по същия начин като останалия свят и общият процес на регионализация също го засегна. Всичко е много просто – "старият", глобалисткият свят постепенно запада и ООН, като негова неразделна част – също.
И какво може да очаква един нов, регионализиран свят без ООН в близко бъдеще? Във визията на Запада решаваща роля ще играят частните корпорации със собствени въоръжени сили, на които държавата ще делегира, или по-скоро ще предаде свои функции. Това е близкото бъдеще на рисковата икономика.
Има и друга алтернатива. Има БРИКС, има ШОС и именно на базата на тези платформи държавите ще се обединяват, като искат синхронно да се движат към нещо различно – към платформени икономики, към шестия технологичен ред. И глобалната световна сигурност в тези условия, ще бъде осигурена единствено от наличието на оръжия, способни да унищожат целия свят. Точно това се случва в момента. Ако Западът имаше волята, след неуспешни опити да надува финансови и други балони, за да запази предишния начин на съществуване на консуматорско общество, той отдавна щеше да превърне украинския, или близкоизточния конфликт във всеобща глобална война. Но разбирането, че ядреното оръжие ще унищожи неговия елит, го принуждава да търси други начини за оцеляване.
Като се има предвид, че на Запад от доста време се чуват призиви за „приключване на историята с ООН“, възможно е световната система за сигурност да се преврне в някакъв вид конгломерат от регионални организации като съществуващите БРИКС, ШОС и потенциални наднационални частни корпорации, които ще постигат всякакви споразумения чрез преговори помежду си под мотото „Ако искате мир, гответе се за война“.
Светослав Атаджанов