Календарното летоброене раздели Българската православна църква
Патриарх Даниил: "Ние много добре знаем, че Църквата е една. Не може да има две, три, много църкви. Това разделение е печално."
Голям цирк разиграха синодалните старци. Пишман богослови се хванаха за календара като за пешовете на Исус Христос. "Сакън, трябва да се чества само по новото летоброене!", провикнаха се познавачите на небесното царство. Макар, че всичко с Исус се е случило по старото.
Стигна се до съд, който раздели Българската православна църква на две. Новостилци и старостилци ще се кръстят пред Спасителя.
Тази идиотска догматика не е от днес, нито от вчера. Столетия под килимявките витае разделението. Най-релефно е между православието и католицизма.
Фундаменталният спор за Светия дух
Според католиците той произхожда от Отца и Сина. Православните обаче сочат само Отца, като чрез Сина духът дошъл на грешната земя. А как се е появил самият Исус?
Чрез непорочното зачатие на Дева Мария, недокосната от мъжка ласка. И двете Църкви го признават, но католиците отричат "първородния грях" на Божията майка. Православието твърди, че го е наследила от родителите си, защото се е появила по естествен път.
За кръщението папските хора казват: "Тези, които трябва да се просветят с това тайнство, или се потапят във вода, или се поливат с вода, или се поръсват с вода. Употребява се кой да е от тези способи."
Киприян Картагенски обаче допуска поливането и поръсването само в изключителни случаи. Например при болест. Неокесарийският събор през 315–319 г. забранява на приели вярата по този начин да стават презвитери.
Обредът миропомазване извършва само епископ, отсичат римокатолиците. Православните свещеници също имат право да миропомазват, като мирото е осветено от епископска ръка. Католиците мажат само челото, а православните всички важни части на тялото.
Причастието и покаянието
Католиците причестяват с безквасен хляб, като се позовават на Тайната вечеря. Исус раздал на учениците си такива питки, заблуждават се невежите. Не е вярно, защото така наречените "безквасници" влизат в ритуалното еврейско меню след вечерята.
Освен това ватиканските служители приготвят за себе си по-големи питки, а на миряните дават по-малки. Според православието – нечестиво деяние, защото мисията на Църквата е да обедини вярващите в едно тяло.
Католическото покаяние е тайно. Изповедникът не знае кой е духовникът, той също не знае кой разкрива душата си. Православието е убедено, че мистерията не работи. Каещият се трябва да е пред лицето на свещеника, за да се черви за греховете си. И да не ги повтаря!
Защо се кръстим различно
Ранните християни са докосвали с дясната ръка челото. Знак, че са различни от езичниците. Кръстенето е късно явление с по-сложна символика. Трите пръста са Света Троица, която чертае по тялото Христовия кръст.
Православните и католиците са изпълнявали ритуала от дясно на ляво. Това е сакралната посока, по която Исус минава от евреите към неевреите. Папа Инокентий III инструктира неговите хора да се кръстят канонично.
С времето е наложена промяна. Католицизмът сменя посоката от ляво на дясно. За да бъде различен от православието.
Някога българите се кръстили само в храма. От Бай Ганю насам си "кръстосват снагата" под път и над път. За всеки случай, както отбелязва Алековият герой.
Има и други разминавания между католицизма и православието. Ватикана например забранява на свещениците да сключват брак. Патриаршията разрешава семейството.
Най-фрапантен е случаят с папата. "Църквата – проповядва неговото обкръжение – се нарича една, защото е една и съща, разпространява се на Изток и Запад, в отдалечени страни, на небето и земята. По целия свят тя изповядва една и съща вяра, употребява едни и същи тайнства и признава един невидим глава Исуса Христа на небето, а на земята видим глава – светият римски отец папата, в качеството на приемник на апостола Петра и наместник Христов".
Православието отрича видим Божи наместник на земята. Апостол Петър е бил само "пръв между равни".
Колко са гвоздеите на Разпятието
Православните са убедени, че пироните са четири. Католиците настояват на три, защото ходилата били приковани заедно.
През 1968 г. близо до Голгота археолози откриха останки на разпнат мъж. Около 25-годишен, той се казвал Йехоханан и бил от знатна фамилия. В дясното му стъпало имаше гвоздей дълъг 11 сантиметра.
"Гвоздеят е доста къс, за да мине едновременно през двете ходила. Сигурно е, че краката са били приковани поотделно за кръста", коментира Израел Хершковиц от университета в Тел Авив. Той е специалист по анатомична археология. Православието спечели важна точка в безсмислената препирня.
Въвеждаме Григорианския календар с глоби
Той влиза в сила с тържествен документ, наречен була. Волята е на папа Григорий XIII, датата – 24 февруари 1582 г. Новият календар коригира Юлианския на Юлий Цезар, който приема, че времето между две пролетни равноденствия е 365,25 дни. Дробната част се компенсира, като на всеки четири години една има с ден повече. Това е високосната година.
В Григорианския календар годините, кратни на 100, не са високосни. Изключение са кратните на 400. Тоест на всеки четири столетия се пропускат три високосни. Тази аритметика прави средната продължителност на годината по-точна – 365,2425 дни.
Ние въвеждаме новия стил със закон през 1916 г. В него е казано: "Датите на всички правотворни събития, които ще стават от 14 (четиринадесети) април включително 1916 г. – били те сделки, договори, правонарушения, раждания, венчания, умирания, възбуждане на процес или каквито и да са и от каквито причини да са се появили – ще се уреждат по новия, Григорианския календар, под страх на глобяване до 100 лева за всеки отделен случай, платими солидарно от всички участвующи в нарушението."
Българската православна църква нехае за санкциите, кара го по стария стил до 1968 г. Тогава данъчните влизат в Светия синод и се налага спешна промяна. На 20 декември нещо като пленум преименува Григорианския календар в Новоюлиански. С ловък маньовър новостилците изхвърлят старостилците от канона.
Това е положението, Стефче, информира жена си един приятел.
Автор: Росен Тахов
trud.bg