Имал ли е право Асен Василев да бъде финансов министър?

Софийският градски съд обяви в неплатежоспособност фирмата "СТВ Консълтинг" и започна производство по несъстоятелност. Компанията е бивша собственост на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев. Решението на съда е от 20 ноември 2024 година.
То идва заради невъзможност фирмата да плати задълженията си към американеца Себастиан Бретшнайдер и ПИБ.
За bTV Василев излезе с позиция: “Това е фирма, от която съм излязъл преди да стана политик. Нямам нищо общо с нея и фалитът е настъпил 3 години, след като съм я напуснал.“
Асен Василев е собственик на капитала до 13.05.2021 година. Датата на неплатежоспособността е 31.12.2020 година (според решението на съда), тогава Асен Василев все още е едноличен собственик на капитала, показа справка на "Фокус".
Подробности
Припомняме, че в началото на 2024 година компанията “СТВ Консълтинг” и депутатът от ПП Даниел Лорер прадоха луксозна многоетажна сграда на столичната улица “Чаталджа” на Станислава Арнаудова, известна като “кралицата на винетките”, само срещу 3 млн. лв. А сградата, в която беше и централата на “Продължаваме промяната”, е купена преди това от Асен Василев и е ремонтирана с кредит за 1 млн. евро.
Ако се водим от различни медийни публикации през съответния период, схемата бе заради дълг на фирмата на бившия финансов министър към американеца Себастиан Бретшнайдер и иск от негова страна за 5 млн. лв.
Според решението на съда, фирматае била фалирала още, докато Асен Василев й е бил управител. Което означава, че той е продал фалирала фирма, за да се оттърве от нея.
След справка на "Фокус" в Търговския закон: “Не може да бъде управител лице, обявено в несъстоятелност, или лице, което е било управител, член на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на решението за обявяване на несъстоятелността, ако са останали неудовлетворени кредитори. Тези ограничения отпадат с изтичането на 5-годишен срок от прекратяването на дружеството поради несъстоятелност. Отпадането на ограниченията се декларира изрично, с посочване на конкретните обстоятелства“.
От това следва, че Асен Василев няма право да участва в управлението на дружества в следващите 5 години.
Можем ли да говорим именно за дупка в закона или по-скоро законодателят никога не си е представял, че фалирали бизнесмени ще стигнат до пост в Министерски съвет и то – на финансов министър.
Въпросът, който остава на дневен ред след всички тези скандални разкрития за продажби на сгради, фалирали фирми и бизнеси е: Ако Асен Василев не може да има фирма, може ли да е финансов министър?

Пълното решение на съда можете да видите ТУК.

https://www.focus-news.net/

Related posts

Антон Гицов: Ако Путин дойде в България, ще го арестуваме. А Нетаняху?

От висотата на богатството всяко нещастие изглежда преодолимо и незначително…

„МОДЕЛЪТ „КОЦЕВ“ – СЕКИРА, КОЯТО ЩЕ ВЗЕМЕ НАД 500 ЛВ. СРЕДНО ОТ ВСЕКИ ВАРНЕНЕЦ. БЕЗОТГОВОРНИЦИ КОЦЕВИ „КАЛИНКИ“ ГАЗЯТ ЗАКОНА