Най-големите глоби за (хванати) корпоративни престъпници през 2024 г.

от TheCapitalBG

Най-големите глоби за (хванати) корпоративни престъпници през 2024 г.

В тази инфографика описваме подробно четири от най-големите корпоративни глоби, наложени през 2024 г. (към октомври 2024 г.). Тук са включени компании от различни индустрии, от банки до производители на двигатели.

TD Bank

Първата е TD Bank, която беше ударена с рекордна глоба от 3 милиарда долара за нарушаване на Закона за банковата тайна и за пране на пари. Част от тази глоба включва 1,3 милиарда долара за Мрежата за борба с финансовите престъпления на Министерството на финансите на САЩ.

TD Bank призна, че е позволила на три отделни мрежи за пране на пари да прехвърлят над 670 милиона долара за период от шест години. В допълнение към паричните си глоби, банката ще бъде подложена на три години наблюдение и пет години пробация.

Cummins

Следващата мултимилиардна глоба беше наложена на Cummins, американски производител на дизелови двигатели. Подобно на скандала Dieselgate на Volkswagen, Cummins беше признат за виновен за инсталиране на устройства, които са подмамили системите за контрол на емисиите.

На Cummins беше наложена глоба от 1,675 милиарда долара, най-голямата гражданска санкция в историята на американския Закон за чист въздух. Трябва също така да финансира програма за изтегляне на приблизителна стойност от 330 милиона долара.

Apple

На трето място е Apple, която беше глобена с близо 2 милиарда долара в ЕС за антиконкурентни практики. Производителят на iPhone беше признат за виновен в ограничаването на разработчиците на приложения да информират потребителите за по-евтини алтернативи на своята стрийминг платформа Apple Music.

Тази глоба е резултат от жалба, подадена от Spotify, в която се отбелязва, че конкурентите са били задължени да плащат 30% такса за покупки, направени чрез системата за плащане в приложението на Apple (тази такса не се прилага за собствената музикална услуга на Apple).

По време на разследването беше установено, че европейските потребители не са имали „свободен избор къде, как и на какви цени да купуват абонаменти за стрийминг на музика“.

На четвърто място е Gunvor, глобена с 661 млн. долара за опит за подкупване от САЩ и Швейцария.

Печалбата над честността – това е бизнес философията!

Боян Дуранкев

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00