Плащаме на САЩ да съхраняват изтребителите ни F-16, ако не изградим секретна инфраструктура за тях

Служебното правителство е гласувало решение за прилагане на законово изключение, за да се ускори изграждането на секретните съоръжения за новите изтребители F-16, които България закупи от САЩ и предстои да получи през следващите години. Това става ясно от стенограмата на правителственото заседание, проведено на 23 октомври.

За да бъде наваксано „натрупано значително забавяне при изграждането инфраструктурата“, служебният министър на отбраната Атанас Запрянов се позовава на изключенията по закона за обществени поръчки (ЗОП). Това означава, че процедурата се съкращава и само фирми, посочени от ДАНС, ще работят по проектите.

На 23 октомври Министерският съвет е взел решение, с което се определя наличието на основен интерес, свързан със сигурността на страната, който трябва да бъде защитен при сключване на договор в случаите по чл. 149, ал. 1, т. 2 от Закона за обществените поръчки за изграждане на критична летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолети F-16 Block 70 и тяхното въоръжение във военно формирование 28000 – Граф Игнатиево.

Според стенограмата на правителственото заседание служебният военен министър Атанас Запрянов аргументира необходимостта за вземане на това решение с опасността българските пилоти въобще да не летят на самолетите, които България вече закупи, заради специална клауза в договора с правителството на САЩ, която страната ни все още не е изпълнила. Ето какво казва още министърът на заседанието на Министерския съвет:

„С проекта на Решение се предлага изграждането на критичната летищна инфраструктура, свързана с поддържката и експлоатацията на самолетите F-16 Block 70 и тяхното въоръжение, във военното формирование 28000 – Граф Игнатиево да се осъществи в условията и по реда на Наредбата за критериите и реда за определяне наличието на основни интереси, като се отчете необходимостта от защита на основните интереси, свързани с гарантиране сигурността на Република България, а именно:

Първо, изпълнение на строително-монтажни работи на обект „1550/Район за оперативна подготовка на самолетите F-16 с шестнадесет броя укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища във военното формирование Граф Игнатиево с прогнозна стойност в размер на 81 772 915 лв. без ДДС определена в края на 2023 г.

Второ, изпълнение на строително-монтажни работи на обект „1550/хангар за обслужване и ремонт на самолети F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево с прогнозна стойност в размер на 40 289 175 лева без ДДС, също определена в края на 2023 г.

Трето, изпълнение на строително-монтажни работи на обект „1550/Район за обслужване на въоръжение и боеприпаси във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ на стойност 26 милиона и 990 хиляди лева без ДДС, определена в средата на 2022 г. В публикувания на интернет страницата на Националния статистически институт, „Калкулатор за инфлация“, за периода от м. юни 2022 г. до м. август 2024 г. е посочен размер на инфлация 12,5 процента. Актуализираната прогнозна стойност, в случай че бъде приложен посоченият коефициент от 12,5 процента, възлиза на 30 милиона и 363 хиляди лева.

Четвърто, изпълнение на строително-монтажни работи на обект „1550/Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолетите F-16 във войскови район 1550 – Граф Игнатиево“ с прогнозна стойност в размер на 15 милиона и 583 хиляди лева.

В тази връзка е необходимо да бъде извършено проучване и подбор на ограничен брой потенциални изпълнители, за които е налице официална информация по отношение техните способности за изпълнение на проектите, както в предвидените срокове, така и с задължително необходимото качество. Същевременно, макар настоящата процедура да е по изключенията на ЗОП, този ограничен брой потенциални изпълнители, следва да бъде абсолютно достатъчен, за да бъдат гарантирани основните принципи за равнопоставеност и недопускане на дискриминация, свободна конкуренция, пропорционалност и публичност, и прозрачност, съобразявайки се разпоредбите на Наредбата.

През 2018 г. 44-то Народно събрание на Република България прие Актуализиран проект за инвестиционен разход „Придобиване на нов тип боен самолет“, като същия не включва изграждане на необходимата инфраструктура за използване на самолетите. На базата на него през 2019 г. правителството на Република България сключи четири договора с правителството на САЩ за доставка на 8 бр. самолети F-16 Block 70 и необходимото въоръжение за тях. Впоследствие, през 2022 г. са сключени още три договора с правителството на САЩ за доставка на още 8 бр. самолети F-16 Block 70 и допълнително количество въоръжение. В изпълнение на Конституцията на Република България, всичките договори са ратифицирани със закон от Народното събрание.

В договорите, изрично е посочено, че българската страна е отговорна за изграждането и подготовката на необходимата инфраструктура за разполагане, експлоатация и поддръжка на самолетите и тяхното въоръжение. Посочено е също така, че наличието на сертифицирана от американската страна инфраструктура е основно изискване за издаване на разрешение за експорт на самолетите и тяхното въоръжение от американското правителство.

От друга страна, липсата на сертифицирана инфраструктура, ще възпрепятства доставката на самолетите и въоръжението им в Република България, като в този случай, страната ни ще трябва да заплаща разходите за тяхното съхранение в САЩ до изграждането и сертифицирането на инфраструктурата във военно формирование 28000 – Граф Игнатиево. По отношение на въоръжението това вече е факт, като от началото на 2023 г. Министерство на отбраната заплащаше сума в размер на десетки хиляди долара за съхранение на произведените управляеми авиационни ракети поради липса на сертифицирана инфраструктура.

Само ще кажа, че в рамките на нашето правителство успяхме да сертифицираме един склад за тези ракети, за да не плащаме повече. Но, това не беше направено до нашето правителство и наистина, миналата година се плащаха такива неустойки.

Съгласно текущите графици за доставка на самолетите, първите два самолета ще бъдат доставени в края на първото тримесечие на 2025 г., а до края на третото тримесечие ще бъдат доставени всичките 8 самолета по първия договор. Вторите 8 самолета ще бъдат доставени в периода 2027 г. – 2028 г.

Вчера полетя първият F-16 и започнаха неговите войскови изпитвания. Вторият ще полети през м. декември и първият, и вторият ще дойдат в края на м. март в България“.

С цел подготовка на необходимата летищна инфраструктура през 2021 г. беше изготвен и приет актуализиран План за реконструкция и модернизация на летище Граф Игнатиево.

По отношение на инфраструктурата, усилията на Министерство на отбраната бяха насочени в две основни направления – подготовка на инфраструктурата, свързана със съхранение на класифицирано оборудване, необходима за издаване на разрешение за експорт на самолетите, и тази, свързана с летателната експлоатация и поддръжка на самолетите и въоръжението им. Поради различни фактори – COVID-19, инфлация, и т.н.

Да кажа и служебни правителства и политически правителства, които нали не бяха много активни.

Към момента инфраструктурата, свързана със съхранение на класифицирано оборудване се изгражда по план и съгласно оценките на американската страна ще е възможно издаване на разрешение за експорт в срок.

Т.е. това пак е наша заслуга – от април до сега пренасочихме ресурси, за да може да се справим с това забавяне.

И с това разрешение ще се позволи прелитането на самолетите, съгласно планирането. Поради своята сложност и комплексност обаче, има натрупано значително забавяне при изграждането на останалата част от инфраструктурата, свързана с летателната експлоатация и поддръжка на самолетите и въоръжението. По оценка на американската страна, съществува значителен риск след пристигането си, със самолетите да не се провежда регулярна летателна дейност, поради липса на необходимата инфраструктура.

Представителите на правителството на САЩ изрично са подчертали, че липсата на летателна дейност със самолетите ще доведе до оскъпяване на поддръжката им поради следните причини: на всеки 30 дни ще следва да се изпълняват мероприятия по съхранение, чийто обем нараства пропорционално на времето, за което те не са летели; второ – в линиите по договора не са предвидени средства за закупуване на резервни части и консумативи за такива допълнителни мероприятия за съхранение.

В допълнение следва да се отбележи, че Министерство на отбраната, респективно българските военновъздушни сили разполагат само с едно военно формирование и един тип боен самолет, с който се изпълняват задачите по охрана и отбрана на въздушния суверенитет на страната, в т.ч. и задачите в интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО. Тези задачи, знаете, сега се изпълняват с огромни затруднения поради лошото състояние на поддръжката на самолетите МиГ-29, а след неговия отход, единствения самолет за тази дейност ще бъде F-16 Block 70, чиято експлоатация е поставена под риск, поради липсата на необходимата за целта инфраструктура.

В тази връзка, основният риск от застрашаване на основния интерес е неизпълнението на мисиите на Въоръжените сили в пълен обем, поради липса на критична летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолетите F-16 Block 70 и тяхното въоръжение във военно формирование в Граф Игнатиево.

От представеното по-горе е видно, че за да може да се използват самолетите F-16, трябва да бъдат построени/изградени всички необходими съоръжения за тяхната експлоатация и поддръжка във военно формирование 28000 – Граф Игнатиево“, казва министърът, според стениграмата от заседанието на Министерския съвет.

Ден след правителственото заседание американската компания Lockheed Martin обяви, че на 22 октомври е провела успешен полет с първия изтребител, поръчан от България.

Начало

Related posts

Какво се случва в Столичен общински съвет или как след смъртта си общински съветник е превърнат в заложник на битка за милиарди?

Какво знаем за ​​„Орешник“ – експерименталната ракета, която Русия изстреля по Украйна

ДРИСЛИ ПИШЕ НА ЧУКЧУК