След поредните избори резултатите ни хич не са обнадеждаващи. Очертават се поредните поредни напролет. Редно е да си запитаме защо така се получава, защо упорито продължаваме да не ходим на избори. Като всеки социален феномен, и ниската избирателна активност е полифакторно обусловена. И един от факторите е нивото на политическата ни грамотност, осъзнаването и разбирането, че такова животно като "аз не се интересувам от политика" нЕма. Ами да, така е.
Всичко в нашия живот е политика – от това на какво разстояние от дома ти са контейнерите за смет, през цената на билета, чистия въздух, цените на храните и откъде произхождат, до достъпа до здравеопазване, образование и възможност да ядеш банани целогодишно. Да, всичко е политика и това не е страшно. Страшно, че не се осъзнава от много хора, които живеят безкритично и в повечето случаи бедно, на върха на планината, наречена "Мен не ме интересува". Причините за формирането ни по този начин са много. Но в тази кампания аз проумях, просветна ми след разговор с водача на нашата листа – БСП-Обединена Левица в Смолян д-р Лидия Чорбанова, че в значителна степен проблемът на ниската ни избирателна активност е именно в липсата на достатъчна политическа грамотност. Та, Лидия, която е с базово образование по политология от Атинския университет ми обясни, че там – в любимата на много българи Гърция, политическото образование е много широко застъпено и в университети им и в тях се провежда политическа дейност. Не е случаен факта, че Гърция е родината на демокрацията. А в нашите университети политическата дейност е забранена от почти тридесет години. Ясно е защо беше направено това тогава. И сега се чудим и маем защо нашите млади хора не се интересуват от политика и гласуват по картинки от фб, инстаграм и тик-ток. А платформите са само една технология. Добре е да владеем всички технологии, но да имаме база. А базата е критичното мислене, основано на факти и доказателства. А в намирането им да бъдем обучавани. Та, да не се чудим защо съседите ни за всяко нещо излизат на улицата и протестират. Защото знаят, че промените минават през политика, а не през захаросаните клипчета в социалните мрежи.
Както сме тръгнали много скоро ще развием зависимост от избори – ще имаме нужда от все по-висока доза, за да функционираме "нормално". А това е пагубно за нас, за държавата ни, за бъдещето ни.
Редно и даже задължително е партиите да ограмотяват своите членове и симпатизанти, а не да ги пазаруват. В един недалечен момент в бъдещето това ще се върне като бумеранг към тях и положението ще стане "каква я мислехме, а каква стана".
Цветеслава Гълъбова