Само Лена Бориславова не се е отказала от депутатския си имунитет

Само Лена Бориславова още не се е отказала от депутатския си имунитет. Депутатът от „Възраждане“ Веселин Вешев е дал съгласие за продължаване на наказателното производство срещу него във връзка с постъпило на 19 декември 2024 г. искане от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов.

Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова в началото на днешното пленарно заседание, предаде БТА. Писмото на Вешев, с което информира, че се отказва от имунитета си, е от 8 януари 2025 г.

Депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова обяви през декември, че ще се откаже от имунитета си веднага след празниците, това обаче още не се случило.

"Преди да се стигне до гласуване в залата, ще се откажа от своя имунитет. Няма да го направя обаче преди празниците, защото не възнамерявам да позволявам на г-н Сарафов да опорочава тези светли празници и за моето семейство, както направи за семейството на Лъчезар Ставрев (шофьорът на Асен Василев и негов сътрудник в НС – бел. ред.). Това обаче не означава, че ще разчитам на ГЕРБ", коментира Бориславова тогава.

Но още не е изпълнила обещанието си.

Лена Бориславова, Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Искането за Лена Бориславова от ПП-ДБ е заради фалшифициране на документите на сдружението „Да запазим Корал“.

Как Кирил Петков е станал министър на икономиката в правителството, назначено от Румен Радев през 2021 година? Кога и как е напуснал управителния съвет на сдружението "Да запазим Корал"?

Основателят и председател на сдружението Атанас Русев твърди, че неговият подпис е фалшифициран под документите, с които Кирил Петков е напуснал управителния орган на обществената организация.

Прокуратурата разследва изготвянето и използването на неистински документи. Твърди се, че те са изготвени от Лена Бориславова.

Сигналът е бил подаден още през юли миналата година. Русев твърди, че е разпитван няколко пъти, първо в ДАНС, а след това и в СДВР. Не искали да огласяват за този случай до момента, за да не попречат на разследването и да не бъдат укрити документи. Решили да говорят, когато били разбрали, че цялото разследване е иззето от СДВР и изпратено в Районната прокуратура в Бургас.

Това обаче се е наложило, защото документите, за които се предполага, че са фалшифицирани, са били представени пред служител на Агенцията по вписванията в Бургас и е трябвало да се извърши преценка дали Районната прокуратура в София или тази в морския град трябва да продължи да работи. Така или иначе е преценено, че предполагаемите документни престъпления са извършени в София и разследването на този етап се наблюдава от Софийската районна прокуратура, като е образувано още през август миналата година.

Кирил Петков е назначен за служебен министър на икономиката на 5 май 2021 година. Към този момент той е част от Управителния съвет на сдружението с нестопанска цел "Да запазим Корал".

Като министър обаче той не може да участва както в търговски, така и в подобни обществени дружества. На 6 май, което е официален празник, се провежда Общо събрание на това сдружение, което решава, че освобождава Петков от ръководния орган, по негова молба. С днешна дата обаче се твърди, че такова Общо събрание всъщност не е имало, а документите, че то е проведено са фалшифицирани. Твърденията са на основателя и председател на сдружението Атанас Русев.

"Аз го разбрах в ДАНС, където след нашия сигнал ни викнаха да даваме обяснения. И там ми показаха, първият лист хартия, който ми показаха, беше пълномощно, на което видях фалшифицирания ми подпис и това пълномощно беше на името на Лена Бориславова, която аз просто, не можах да си повярвам на очите, буквално. На практика с това фалшиво пълномощно тя се е разпоредила със сдружението и така да се каже е провела едно общо събрание, което никога не се е състояло, нито виртуално, нито фактически, с което сменя управителния съвет на едно сдружение в случая, може да е дружество, може да е всичко", каза Атанас Русев, сдружение "Да запазим Корал".

Русев твърди, че никога не е общувал с Лена Бориславова, за да е дори физически възможно да й предостави пълномощно от негово име. Освен това казва, че отдавна не използва за упълномощаване класическия хартиен вариант на документ.

"Като всеки нормален човек си ги подписвам с електронен подпис и изобщо не се занимавам с някакви хартии, с някакви подписи с химикалки", каза още Русев.

Оказва се, след извършената от ДАНС проверка, прокуратурата е образувала досъдебно производство още на 11 август миналата година.

"За това, че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено по електронен път пред Агенция по вписванията. В хода на разследването са извършени множество действия, в т.ч. са разпитани 10 свидетели, приобщен е голям брой относими документи. Установени са данни и за извършване на други престъпни деяния, а именно за съставяне и използване на неистински документи. Предвид това, че някои от разпитаните свидетели, при предявените им документи, отричат подписите, които са поставени да са техни", допълни Николай Николаев, говорител на Софийската районна прокуратура.

Атанас Русев е заснел с видеокамера документите, които са представени в Агенцията по вписванията и предполага как е фалшифициран подписът му.

"Той е взет от система на подписи, които са в Агенцията по вписванията, до който всеки има достъп. Взет е, като с компютъра е изкопиран и е плеснат върху пълномощното, дори се вижда кутийката как е плесната. И на другите документи част от подписа е изрязан и се вижда самата кутийка, с която е направено това", обясни Атанас Русев.

В направеното от Русев видео се вижда, че в мета данните като автор на един от документите е посочен Никола Минчев. От "Продължаваме Промяната" отклониха поканата ни за коментар, като ни препратиха към публикация на Кирил Петков във Фейсбук профила му. В нея Петков обяснява, че Русев бил показал другото си лице през февруари 2022 г. Тогава Русев бил поискал от Петков обяснение защо Румен Николов – Пашата е включен в списъка, който като премиер Кирил Петков изпрати на тогавашния главен прокурор Иван Гешев. Според лидера на ПП Русев дори се обадил и крещял на бащата на Кирил Петков, за което имало свидетели. Атанас Русев от своя страна твърди, че познава Румен Николов, но не е в близки отношения с него, нито двамата контактуват.

"Той може да си казва каквото иска, да си твърди каквото иска. Те преместват фокуса от престъпленията, които евентуално са извършили с това аз с кой се познавам и с кой не. Аз имам право да се познавам с когото си поискам", каза Атанас Русев.

От прокуратурата заявиха, че има няколко документа и няколко подписа. Атанас Русев твърди, че документите, които са неистински са цели 7 или 8, а фалшифицираните подписи са 10. От прокуратурата казват, че наличието на повече документи, които се предполага, че не са истински и подписи, за които се предполага, че не са положени от истинските хора, правят делото сложно както от фактическа, така и от правна страна. Трябва да се съберат доказателства за съставянето на документите с невярно съдържание, за тяхното използване, както и за полагането на неистинските подписи, които са поредица различни деяния с евентуално различни от своя страна извършители. От прокуратурата обясниха, че все още се чакат и експертизите, които ще покажат неистинността на тези документи, но пък не казват кога са назначени тези експертизи. Именно това поражда много съмнения. Това е вторият скандал около редовността на назначението на Кирил Петков за служебен министър. Още през лятото на 2021 г. стана ясно, че Петков освен българско има и канадско гражданство. Тогава Конституционният съд обяви назначението му за противоконституционно.

https://epicenter.bg/

Related posts

Нанков: Заради кривите сметки на “финансовия гуру” Асен Василев в бюджета има дупка от 11 милиарда!

Америка има да плаща страшно много страдания, изтезания, жертви всякакви лежат на съвестта и

Животните са здрави и се агнят, твърди собственикът на овцете от Велинград, в чиято ферма беше регистрирано огнище на чума