Убиецът “розов кокаин” навлиза и в България

Розовият кокаин. Наричат го наркотикът убиец. Някои твърдят, че вече е стигнал до България, но без да знаем със сигурност какво има в дизайнерската дрога. Какво всъщност представлява този коктейл от психотропни вещества и има ли го по улиците ни?

Описват го като розово вещество, което прилича на захарен памук, но употребата му може да те убие.

"Масата от хора, които употребяват, са главно тийнейджъри и 14-18 годишни. Те го наричат розов кокаин", заяви експертът по зависимости Желяз Турлаков.

Макар че стана известен след смъртта на певеца Лиъм Пейн, розов кокаин има от десетилетия. А видът му е такъв с търговска цел.

"Някои производители на кокаин го ароматизират, овкусяват. Освен това не мирише чак толкова лошо", отбелязва Турлаков.

Оказва се обаче, че в розовия кокаин – кокаин няма, а редица други синтетични наркотици. Сред тях – екстази, кетамин, MDMA, а в някои случаи дори фентанил. Но този коктейл от наркотици е прекалено скъп за България.

У нас най-често се продава розов метаамфетамин или така нареченото “пико". "Много наподобява кристал, може се употребява по различни начини. Да се пуши, да се шмърка, по какъвто и начин да го приемете в организма си ще има ефект", разкрива Турлаков в ефира на NOVA.

Струва около 60-70 лева за грам. Това количество може да стигне за 3-4 души. Сред страничните ефекти са безсъние с дни, психоза, депресия или гърчове.

Дизайнерска дрога най-често има по Черноморието. Там, където има повече чужденци, има и пазар на по-силни наркотици.
Според комисар Веселин Вълчанов – началник на отдел “Криминална полиция” ОДМВР – Варна, близо 2 пъти повече са от миналата година задържаните с фентанил. “Лицата, които разпространяват наркотици, все повече правят бутикови наркотици”, добавя той.

Среща се и по улиците на София. "Имаме информация за 13 случая за отравяне с фентанил, което е повече от предишни години, когато са били по 2-3", споделя ръководителят на фокусен център за наркотици към НЦОЗА Александър Панайотов.

Междувременно за тези модерни наркотици лечение има все по-рядко. За това сигнализират от центъра за лечение на наркомании във Варна. "Много е дълъг процесът, изисква много труд и усилия от хората, които искат да се откажат", откровен е Тодор Желязков от центъра.

trud.bg

Related posts

Ето какво е известно до момента за евентуалния първи удар с междуконтинентална балистична ракета на Русия по Украйна

Всички гледате цирка в Народното събрание. Всъщност това са точно постановки. Всички топкат топката и чакат

Колеги на самоубилия се полицай разкриха последните му думи, имал 6 предсмъртни писма