УНИЦЕФ: Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

"България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване, което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал".

Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България.

На днешния Световен ден на детето УНИЦЕФ публикува нов доклад – "Състоянието на децата по света 2024: Бъдещето на детството в променящия се свят". Според него бъдещето на децата е в риск и трябва да бъдат предприети спешни действия за защита на правата им. Докладът предвижда, че животът на децата ще бъде дълбоко повлиян от три основни "мегатенденции" до 2050 г. – демографски промени, климатични и екологични кризи и бързоразвиващи се технологии.

"Трябва много внимателно да помислим как да подходим към тези проблеми днес, за да се опитаме да изпълним най-оптимистичния сценарий за децата", каза Гидикова.

"По отношение на климатичните промени имам чувството, че много хора не могат да си представят, че всъщност наистина тази зелена страна България не е на много добро място. По отношение на чистотата на въздуха сме на едно от последните места в Европа. Нашите деца и ние самите страдаме все повече от заболявания, които се причиняват от това замърсяване на въздуха. Крачките, които правим днес, ни водят към онова бъдеще, което е и нашето, и на децата", коментира тя. По думите ѝ времето ще става все по-горещо, а хората ще страдат все повече от климатичните промени.

Боряна Гидикова отбеляза, че не по всички направления страната ни е на последните места в доклада. По думите ѝ нашите действия днес влияят на глобалните тенденции в света.

Тя изтъкна и въпроса с децата-бежанци. По думите ѝ в бежанските лагери има сигурни зони за деца, но:

"Тук не става въпрос ние да ги държим затворени тези деца, за да ги опазим. Много е тъжно, че сме допуснали чрез реториката, която често чуват българските деца, изобщо да си помислят да нападат други деца, независимо от произхода им и откъде идват", коментира тя във връзка със случай на нападение на български деца към такива от сирийски произход в София.

След 2050 г. ще има същия брой деца в света, но те все повече ще живеят в страните от третия свят, а в Европа и високите икономики ще има все по-малко деца и повече възрастни, изтъкна още Гидикова. И добави още, че ще има също липса на учители.

10-годишната Йоана Младенова също беше в студиото на БНР. За бъдещето тя си представя роботи в помощ на образованието, една по-добра среда за обучение, както и по-качествена храна.

"Не би трябвало човек със здрав разум да програмира робот така, че той едва ли не да погуби хората. Може би ще е интересно да се говори с робот".

Според нея възрастните трябва да мислят за това какво би било добро за децата и бъдещето им. "Ние сме тяхното бъдеще", допълни Йоана.

От днес започва и коледната кампания на УНИЦЕФ в България, която е под надслов "Има деца, които не мечтаят за играчки". Тя ще продължи до края на месец януари 2025 г., а БНР е един от медийните партньори.

Кампанията цели да подкрепи правото на всяко дете на закрила, грижа и приобщаващо образование. Средствата ще подпомогнат работата на УНИЦЕФ за предотвратяване на насилието, достъп до образование за деца със специални потребности и подкрепа за детското здраве и ранното детско развитие.

Епицентър

Related posts

НЕЗАБАВНО БЛАГОМИР КОЦЕВ, ДИАН ИВАНОВ И ХРИСТО РАФАИЛОВ ДА БЪДАТ ОТСТРАНЕНИ ОТ ДЛЪЖНОСТ, ПОРАДИ ПРИЧИНЕНА ПАРИЧНА ЗАГУБА ЧРЕЗ ДОКУМЕНТАЛНА ИЗМАМА ЗА ОБЩИНА ВАРНА – НАД 3 000 000 ЛВ.

Лена Бориславова пак раздава правосъдие в държавата, скочиха ѝ мощно

В Територията имам чувство, че повечето търговци са почнали да работят на принципа ден петилетка храни.