Най-ниска е безработицата при завършилите медицина и математика

от TheCapitalBG

Рейтинговата система отчита подобряване на качеството на работните места и доходите на висшистите – колкото по-висока е образователната степен, толкова по-висока е позицията, на която започват работа завършилите. Това стана ясно при представяне от служебния министър на образованието проф. Галин Цоков на данни от Рейтинговата система на висшите училища в България.

85% от завършилите магистърски програми след средно образование и близо 70% от завършилите магистърски програми след придобита степен на висше образование работят на позиции за висшисти или по призвание, докато едва 51% завършилите бакалавърски програми работят на подобни позиции. Новост е включването на индикатори, измерващи дела на студентите първо поколение. Близо 37% от студентите заявяват, че идват от семейства, в които нито един от двамата родители няма по-високо от средно образование, а под 2% заявяват, че идват от семейства, в които родителите имат само основно или по-ниско образование.

Най-голям дял студенти първо поколение, идващи от семейства с максимално достигнато средно образование от родителите има в направленията „Материали и материалознание” (65%), „Социални дейности” (61%) и „Педагогика” (57%). На следващо място се нарежда направлението „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми” с 56%, като това е и направлението с най-голям дял студенти, идващи от семейства с максимално достигнато основно образование на родителите – близо 13%. Най-малък дял студенти първо поколение има в направленията „Стоматология” и „Биотехнологии” (13%), „Математика” (15%), „Медицина” и „Театрално и филмово изкуство” (17%). Делът на студентите първо поколение е показателен за достъпността и включващия характер на висшето образование.

Безработицата сред българските граждани, завършили висше образование в България през предходните 5 години, се задържа на равнище от малко над 2%, като за завършилите магистърски програми след средно образование това равнище е едва около 1%.Делът на завършилите, които не се осигуряват в страната също остава на достигнатото през миналата година рекордно ниско равнище от 14% при над 25% през 2014 година. Делът на наетите висшисти, които през първите 5 години след завършването си работят на позиция, за която се изисква висше образование, нараства до 61% от 59% през миналата година и при 46% през 2014 г. Средният облагаем доход на завършилите също нараства, достигайки до 2523 лева от 2200 лева през миналата година и едва 980 лева през 2015 година.

Данните показват, че съществуват големи различия в средните нива на доходи, безработица и приложение на придобитото висше образование на дипломиралите се в зависимост от завършеното професионално направление, както и в зависимост от завършеното конкретно висше училище дори и в рамките на едно и също професионално направление. Най-ниска безработица (под 1%) се наблюдава сред завършилите професионалните направления „Военно дело”, „Медицина”, „Математика”, „Фармация”, „Стоматология”, „Металургия” и „Теория и управление на образованието”, а най-висока – сред завършилите „Социални дейности” (3,8%).

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00